Fransa'daki Dil ve Yaz Okulları

Yurtdışında Dil ve Yaz Okullarında Eğitim Almak

Fransada Dil Okulu Fransada Yaz Okulu

FRANSA’DA DİL EĞİTİMİ

Fransızca dil kurslarında öğrenciler başlangıç seviyesinden ileri düzeye kadar kendilerine uygun bir dil programı seçebilirler. Genel Fransızca programları standart program, yoğun program, birebir ders programları olarak sınıflandırılır. Bunun dışında İş Fransızcası Programı, Akademik Program, Sınava Hazırlık Programları seçenekleri mevcuttur. Öğrenciler bunlardan birini tercih edilebileceği gibi aktiviteli dil programları da seçebilirler. Kurs başlangıç tarihleri okullara ve şehirlere göre farklılık göstermektedir.

Genel Fransızca Programları: Öğrencinin ihtiyacına göre 2 haftadan başlayarak 48 haftaya kadar sürebilir. Haftada 20, 25, 30 saat ders seçenekleri vardır.

İş Fransızcası Programı: İş dünyasındaki yazışmalar, raporlamalar, görüşmeler, sunum teknikleri gibi konuları içerir.

Akademik Fransızca Programları: Orta seviyede Fransızca bilgisine sahip kişilerin katılabilecekleri programlardır. İleri düzeyde Fransızca kullanmayı amaçlar.24 ile 48 hafta arasında eğitim süresi vardır.

Sınava Hazırlık Fransızca Programları: Kısa süreli olan bu program sınava hazırlık amaçlıdır.

Fransa’da Dil Eğitimi Almanın Avantajları

33 ülkenin resmi dil olarak konuştuğu Fransızca, ülkemizde de ticari ve politik olarak öneme sahip dillerdendir. Fransa dünyanın en güçlü dördüncü ülkesi ve Avrupa’da çok önemli bir yatırım merkezidir. Coğrafi konum olarak da ülkemize yakın olan Fransa dil eğitimi için öğrencilere cazip gelmektedir. Kelime haznesi çok geniş bir dil olan Fransızca kesinlikle öğrencileri kültür olarak zenginleştirecek ve çok yönlü düşünmesini sağlayacak bir dildir. Öğrenciler eğitimleri sırasında Avrupa’nın kültür ve sanat başkenti Fransa’yı keşfedip, sonrasında Avrupa’yı gezip görme fırsatına da sahiptirler.

Fransa Dil Okulları Konaklama

Farklı kurs ihtiyaçlarına karşılık verebilen Fransa dil okulları aynı zamanda farklı konaklama seçenekleri de sunabilmektedirler. Yaygın olarak tercih edilen aile konaklamanın yanı sıra stüdyo daireler veya yurtlar da farklı istekleri olan öğrencilerin isteklerini karşılamaktadır. Öğrencilerin tercihlerini öğrenip (özel diyet uygulanıp uygulanmadığı, evde evcil hayvan isteyip istemediği, herhangi bir sağlık sorununun olup olmadığı gibi) okulun konaklama birime ileten danışmanlarımızla birlikte kendinize en uygun aile yanını bulabilirsiniz.

Aile Yanı Konaklama

Fransızca konuşan bir aile ile kalmak dilinizi geliştirirken, Fransız kültürünü de yakından tanımasına olanak sağlar. Aile yanlarında genellikle tek kişilik ve birlikte giden öğrenciler için çift kişilik oda seçeneği sunulmaktadır. Mutfak ve banyolar paylaşımlı olup, öğrenciler dilerlerse ekstra ücret ödeyerek özel banyolu aile yanı seçeneklerini seçebilirler. (Tercih ettikleri okul böyle bir imkan sağlıyor ise) Aile yanlarında konaklayan öğrenciler tam pansiyon (kahvaltı – paket halinde öğle yemeği – akşam yemeği) veya yarım pansiyon (kahvaltı – akşam yemeği) olarak kalabilirler. Daha önce yurtdışı deneyimi yaşamamış
öğrenciler, aile yanlarında ülkeye daha çabuk adapte olabilirler.

Öğrenci Yurtları

Fransa aynı zamanda oldukça turistik bir bölge olduğu için aile yanı dışında konaklayabileceğiniz bir çok seçenek bulunmaktadır. Aile yanlarına göre daha konforlu, okula daha yakın yurtlarda konaklayabilir , kendiniz gibi uluslararası öğrenciler ile kalabilirsiniz. Bu tarz yurtlarda genellikle banyolar odaların içerisinde olup, mutfaklar ortak kullanım alanları olmaktadır. Yurt seçeneğine alternatif olarak uzun dönem kalmak isteyen öğrenciler daire kiralayıp , yurtlara kıyasla daha ekonomik şekilde kalabilirler. Kısa dönem giden ve konforundan vazgeçemeyen öğrenciler ise ülkenin her yerine yayılmış olan otellerde konaklayabilirler.

Kiralık Daireler ve Oteller

Bazı okullar hostellerle veya otellerle anlaşarak konaklama opsiyonu sunarlar. Otel konforunu yaşamak isteyen öğrencilerin başvuracağı bir konaklama seçeneği olabilir.

Fransa Dil Okulu Vizesi

Fransızca öğrenmek isteyen ve Türkiye’den giden öğrencilerin, ülkeye giriş için vize almaları gerekmektedir.

  1. Kısa Dönem Öğrenci vizesi (C tipi vize): 90 güne kadar Schengen bölgesinde kalma hakkı vermektedir. Yeşil pasaportu olan öğrencilerin kısa dönem vize başvurusunda bulunmasına gerek yoktur. Öğrenci vizesi almak için sizden istediğimiz evrakları bize teslim etmeniz gerekmektedir. Evraklarınızı teslim ettikten sonra işlemlerinize başlanacaktır.
  2. Uzun Dönem öğrenci vizesi(D tipi vize): 3 aydan uzun süreli eğitimler için vize başvurularını yaptığımız vize türüdür. Herhangi bir aksilik olmadıkça vizeniz 7-10 iş günü içerisinde sonuçlanır. Vize, başvuru sahibi vize sonuçlanıp geldiğinde basılacaktır.

Fransa Yaz Okulları

Fransa yaz okulu programlarına katılarak dünyanın birçok farklı ülkesinden gelen kişilerle yeni arkadaşlıklar kuracak, sosyalleşmenize olanak sağlayacak çeşitli etkinlikler ve sportif aktiviteler sayesinde Fransızca pratik bilgi ve beceriniz artacak ve kültürel gezilere katılarak Fransa’da bulunan önemli merkezleri yerinde keşfetme imkânı bulacaksınız.

Fransızca dünya üzerinde en çok konuşulan dillerden biri olmasının yanı sıra UNESCO, UNICEF, NATO, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve daha birçok uluslararası kuruluşun da resmi dillerinden biridir. Fransızca dünyanın 5 farklı kıtasında yaklaşık 220.000 milyon kişi tarafından konuşulmakta ve Kanada Quebec eyaleti, Belçika, İsviçre dâhil birçok ülkenin de resmi ana dili olarak kullanılmaktadır.

Moda, sanat, gastronomi, edebiyat, müzik, politika denildiği vakit akla ilk gelen ülkelerden Fransa’da yaz okuluna katılarak dünyanın en önemli dilleri arasında olan Fransızcayı yerinde pekiştirebilirsiniz. Ayrıca akademik kariyer hedeflerinize Fransa veya Fransızca konuşulan bir ülkede devam etme düşünceniz varsa sizin için yaz okulu harika bir başlangıç olacaktır.

Fransa Yaz Okulu Program Seçenekleri

08-18 yaş grubunda olan öğrenciler için özel olarak dizayn edilmiş farklı Fransızca yaz okulu program opsiyonları bulunmaktadır. Talep ve isteklerinize göre tercih konusunda tamamen özgür olacağınız birbirinden faydalı Fransızca programları sayesinde hem Fransızca dil seviyenizi iyileştirecek hem de sosyal aktiviteler ve kültürel geziler sayesinde unutulmaz bir yaz tatil deneyimi yaşayacaksınız.

Aşağıda 08-18 yaş aralığında olan öğrencilere özel olarak sunulan Fransa yaz okulları program alternatiflerinin detaylarını bulabilirsiniz.

Genel Fransızca: Fransa yaz okullarında en sıklıkla karşılaşılan program alternatiflerinden biridir Genel Fransızca programı. Genel Fransızca programını alan öğrenciler haftada 20 Ders (15 saat) olarak sunulan Fransızca dersleri alırlar. Dersler sabah başlayıp öğleden sonraya kadar devam etmektedir. Öğleden sonraları için ise okullar, öğrencilerinin pratik yapmalarına ve sosyalleşmelerine destek sağlayan sportif aktiviteler sunmaktadır. Bu sayede diğer öğrencilerle bir arada olarak Fransızca dil pratiğinizi özgürce yapabilirsiniz. Okullar ayrıca program dâhilinde ve genellikle hafta sonu gerçekleştirilen kültürel gezi programlarını da öğrencileri için sunmaktadır. Kültürel geziler sayesinde Fransa’da yer alan önemli turistik ve tarihi yerleri ziyaret edebileceksiniz.

Yoğun Fransızca: Yoğun Fransızca programı sayesinde daha fazla ders alabileceksiniz. Yaklaşık olarak haftalık 21 Saat olarak sunulan yoğun Fransızca dersleri sayesinde dil seviyenizi daha hızlı ilerletebilir ve Fransızcanızı daha akıcı hale getirebilirsiniz. Program içeriğinde Genel Fransızca eğitiminde olduğu gibi aktiviteler ve gezilerde bulunmaktadır.

Genel Fransızca + Opsiyonel Programlar: Fransızcanız belirli bir düzeyin üstünde ise ve özel olarak ilgilendiğiniz bir alanda yoğunlaşmak istiyorsanız bu program alternatifi tam size göre. Haftada 20 Ders (15 Saat) verilen Genel Fransızca derslerinize artı olarak öğleden sonra kendi tercih ettiğiniz konu üzerinde uzmanlaşabilirsiniz. Opsiyonel olarak verilen dersler ve eğitimler; Tenis, Gastronomi, Go-Kart, Havacılık, Yelken, Dalış, Su Sporları ve Yaratıcı Sanat programlarıdır.

Opsiyonel dersler dışında kendinizi akademik olarak geliştirmeyi planlıyorsanız ise; DELF hazırlık veya Abitur hazırlık programı alarak akademik alt yapınızı yerinde geliştirme fırsatını bulabilirsiniz.

Bu programı tercih eden öğrenciler hafta sonu organize edilen kültürel gezilere katılabilir ayrıca okulun düzenlediği sosyal aktiviteler sayesinde diğer öğrencilerle daha aktif olarak vakit geçirebilir. Bu sayede pratik anlamda da bir ilerleme kaydedebilirsiniz.

Fransa Yaz Okulu Konaklama Seçenekleri

Fransa yaz okulu için katılmak istediğiniz program ile birlikte mutlaka konaklama seçeneklerini de değerlendirmeniz gerekiyor. Fransa’daki yaz okulları öğrencileri için, kampüs ve aile yanı konaklaması sunmaktadır. Yaş durumunuz veya daha önce yaz okulu tecrübeniz olup olmamasına göre de ayrıca kendi içinde değerlendirilmesi gereken en hassas konulardandır konaklama. Dilerseniz aile yanında konaklayarak Fransızların kültürlerini daha yakından tanıyıp, gerçek bir Fransız ile pratik deneyimi yaşayabilirsiniz. Dilerseniz kampüs içerisinde konaklayarak belki de ilk kez kampüs hayatını bire bir yaşayabilme fırsatını elde edebilirsiniz.

Fransa yaz okulu konaklama seçeneklerini aşağıda sizler için kısaca özetledik;

Kampüs Konaklamalı Fransa Yaz Okulları: Fransız öğrencilerin ve uluslararası öğrencilerin kışın lise eğitimi aldığı kampüsleri yakından gözlemlemek istemez misiniz? Kapalı kampüs ortamında konaklayarak yatılı okul hayatını yerinde yaşayıp, gözlemlemek ve deneyimlemek hem eğlenceli hem de öğretici olacaktır. Kampüs konaklamasında kahvaltı, öğle ve akşam yemeği dâhil olarak tam pansiyon şeklinde konaklama alınmaktadır. Fransa yaz okulu kampüs konaklamalarında tek kişilik bir odada kalabileceğiniz gibi odanızı diğer ülkeden gelen kişilerle de paylaşabilirsiniz. Özellikle paylaşımlı odalarda konaklama sayesinde diğer ülkelerden gelen kişilerle daha sıkı dostluklar kurmanız söz konusu olacaktır.

Ancak bazı okullarda sınıflar ve konaklama aynı alan içerisinde değil okula çok yakın mesafede bulunmaktadır. Sürekli bir gözetmenle hareket eden öğrencilerin güvenliği ilk sıradadır. Tercih edeceğiniz okula göre Studiewell Yurtdışı Eğitim danışmanları size kalacağınız kampüsün özellikleri hakkında detaylı bilgiler aktarmaktadır.

Aile Yanı Konaklamalı Fransa Yaz Okulları: Fransızcayı, Fransız kültürünü, Fransızların alışkanlıklarını ve yerel yemeklerini en güzel şekilde yaşayabileceğiniz aile yanı konaklaması Fransa yaz okulu programını tercih eden öğrencilere sunulan bir diğer konaklama alternatifidir. Aile yanında genellikle iki kişilik odalarda konaklar ve odanızı farklı ülkeden gelen diğer okul arkadaşınız ile paylaşırsınız. İsteğe bağlı olarak tek kişilik bir odayı da tercih
edebilirsiniz. Kahvaltı ve akşam yemeğiniz ise yanında kaldığınız aile tarafından size verilmektedir. Bir aile yanında konaklarken kaldığınız evin de büyüklüğüne bağlı olarak farklı odada başka öğrenciler de kalabilmektedir. Bu sayede aynı evin içerisinde daha çok kişiyle birebir iletişime geçme fırsatınız olacaktır. Aile yanında konaklayan öğrenciler okullarının program dâhilinde olan sosyal ve sportif aktivitelerine katılım gösterir. Ayrıca hafta sonu düzenlenen kültürel gezi programlarını da katılım göstererek Fransa’nın önemli turistik yerlerini ziyaret etme fırsatını bulabilirsiniz.

Studiewell Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ekibi olarak tüm yurtdışı eğitim sürecinde yanınızdayız! Her türlü sorunuz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.