Amerika'daki Liseler

Yurtdışında Eğitim

Amerikadaki Liseler

AMERİKA’DA LİSE EĞİTİMİ

Amerika’da lise eğitimi Amerikan vatandaşı olmayan öğrencilerin Amerika’daki liselerde 1 dönem veya 1 yıl için eğitim aldıkları yurtdışı lise programlarıdır. Amerika liselerinden mezun olmak isteyen öğrenciler özel okullarda 1 sene ve üzeri sürede eğitim alarak bu şansı elde edebilirler. Dil eğitimi ile daha çok gündemde olan Amerika, lise programlarıyla da dikkat çeker. Amerika’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler Amerikan eğitim sistemine liseden dahil olma şansını bu programlarda bulabilir. Amerika’da değişim programının (Amerika’da devlet liselerinde eğitim) yanı sıra uzun dönem lise okuma imkanı da vardır. Amerika’daki liselerde yıldan fazla okumak isteyen öğrenciler 1 yılın sonunda özel okullara geçmeli veya en baştan özel okula yazılmalıdır. Uluslararası öğrenciler 1 akademik yılı devlet okullarında, 1 seneden fazla özel gündüz okullarına veya özel yatılı okullara gidebilirler.

Amerika’daki liseler dünyadaki tüm lise eğitimleri içerisinde sosyal bilimler ve fen bilimleri alanlarında en iyi müfredatı sunmaktadır. Amerika’da lise eğitimi eğitim, spor, sanat ve sosyal açıdan en ideal bireyi hazırlamayı hedef edinmiştir.

Amerika’da lise eğitimi Amerika’daki 2 senelik kolejler ve üniversiteler eğitimi öncesindeki 4 yıllık orta öğretim eğitimi için kullanılır. Amerikan vatandaşı olmayan öğrenciler için lise eğitimleri süre açısından bir sömestr veya 1 eğitim yılı arasında değişir. Lise programlarına katılan öğrenciler genellikle masraflarını kendileri karşılarlar ve burs olanağı çok azdır. Ancak bazı kuruluşlar çok az seviyede burslu lise değişim programları sunmaktadırlar. Amerika’da lise eğitimi şu an Türkiye’de olduğu gibi 4 yıl sürmekte ve 12. sınıfta tamamlanmaktadır. Hemen her eyalette çok sayıda özel ve yatılı okullar ile devlet liseleri gibi yüksek eğitim standartlarına sahip kurumlar bulunmaktadır. Bu liselerden mezun olan öğrenciler dünyanın hemen hemen her ülkesinde üniversite okuyabilmeye sahip oluyorlar. Amerika’da lise eğitimi alırken Türkiye’de olduğu gibi üniversitede istenilen bölüm veya bölümlere göre (mühendislik, iktisadi idari bilimler, sosyal, fen, edebiyat gibi) alan tercihi yapabilmektedir. Amerika’da lise eğitimi öğrencilerin hem akademik hem de mesleki alanda eğitimlerini rahatça devam etmeleri amacıyla tasarlanmıştır. Eğitimlerine lise sonrasında yine Amerika’da devam etmeyi düşünen öğrenciler, lise derslerini üniversitede okumak istedikleri bölümlere ve bu bölümlerin üniversite yönetimlerince belirlenmiş kabul şartlarına uygun olarak seçebilirler.

Örneğin, üniversite seviyesinde mühendislik okumak isteyen bir öğrencinin lisedeyken fizik, kimya ve matematik derslerini almış olması gerekir. Liselerde bulunan üniversite koordinatörleri öğrencilere ders seçimi ve kariyer danışmanlığı gibi alanlarda rehberlik servisi verebilir.

Amerika’da Lise Okumanın Avantajları

 1. İngilizce seviyenizi en üst seviyeye taşıyabilme imkânını elde edersiniz.
 2. Üniversite eğitiminize ister Amerika`da ister farklı bir ülkede devam edebilirsiniz.
 3. Uluslararası bir ortamda lise eğitimi alarak dünyanın her yerinden arkadaşlarınız olur.
 4. Eğitim ücretleri Türkiye’deki özel okullar ile neredeyse aynıdır.

Amerika’da lise eğitimine 8. sınıftan itibaren istediğiniz yıl veya dönemde başlayabilirsiniz. Amerika’da lise eğitimini 1 sömestr veya 1 akademik sene okuyup tekrar Türkiye’ye dönebilir ve sene kaybetmeden Türkiye’deki eğitiminize devam edebilir veya Amerika`da 12. sınıfı tamamlayıp, mezun olup lise diplomanızı alabilirsiniz. Amerika`daki liselerin tamamı MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) tarafından tanınmakta ve böylece almış olduğunuz diploma ile Türkiye’de denklik alabilirsiniz.

Hangi Okullarda Okuyabilirim?

15-18 yaş aralığında 9.-10.-11. ve 12. Sınıf öğrencilerinin katılabileceği çeşitli okullar bulunmaktadır.

DEVLET OKULLARI: Öğrencilerin J1 vizesi ve F1 vizesi ile eğitim alabilecekleri programdır. Öğrenciler her iki vize türüyle devlet okullarında 1 akademik yılı geçirebilirler. 2. Sene programınıza devam etmek isterseniz özel okullara geçiş yapmanız gerekmektedir.

ÖZEL OKULLAR: Amerika’da lise eğitimi almak için 2. seçeneğiniz F1 vizesi ile katılabileceğiniz özel okul programlarıdır. Kayıt yaptırdığınız özel okulda 1 yıldan fazla eğitim alabilirsiniz. Amerika liselerinden mezun olmak isteyen öğrencilerin birinci seçeneğidir.

YATILI OKULLAR: Amerika’da yatılı okullara F1 tipi vize ile gidilebilir. Bu yatılı liseler öğrencilerin okul kültürüne olan uyumlarına da dikkat ederler. Amerika liselerinden mezun olmak isteyen öğrencilerin ikinci seçeneğidir.

Konaklama Seçenekleri

Öğrenciler okullarının bulunduğu bölgedeki ailelerin yanında konaklamaktadırlar. Büyükşehir yerleşim bölgelerinde konaklayan öğrenciler okula bir araçla gitmek durumundadır. Öğrencilerin konaklaması için ayarlanan ailelere belli bir ücret ödenmektedir ve öğrenciler için ailelerle ön görüşmeyi, yerleştirmeyi ve program boyunca denetlemeler Amerika’da mutlaka yapılmaktadır. Konaklama için ayarlanan aileler yabancı bir öğrenciyi misafir etmek ve onlara Amerikan kültürü deneyimleri sırasında yardım etmekten son derece hoşnut olan insanlardır.

Amerika’da devlet lisesi programı ile öğrenciler, ABD’nin birçok şehrinde yer alan devlet liselerini tercih edebilirler. Amerika’da devlet lisesi programı, ilgi çeken yeni bölgeler ve yeni okulların eklenmesiyle sürekli gelişmektedir.

Amerika’da Devlet Lisesi Programına Kimler Katılabilir?

14 ile 18 yaşları arasındaki öğrenciler Amerika’da devlet lisesi programına katılabilmektedirler. Öğrencilerin son 3 senelik not ortalaması 100 üzerinden en az 60 olmalı ve Amerika’da devlet lisesi programına katılmadan önce İngilizce SLEP testi yapılmalıdır. Amerika’da devlet lisesi programına katılım için bu testten alacağınız not 45 olmalıdır.

Amerika’da Devlet Lisesi Programı Başvuru Koşulları

Amerika’da devlet lisesi programının son başvuru tarihi güz dönemi için genellikle 30 Nisan ve bahar dönemi için 1 Aralıktır. Ama bazı okullar bu tarihlerden önce kontenjanlarını bitirip kayıt almayabilmektedirler. Bu nedenle öğrenciler tercih ettikleri ilk okula yerleşebilmek için başvurularını mümkün olduğunca erken tarihlerde yapmalıdırlar.

Öğrenciler okumak istedikleri okula başvurmaktadırlar. Okul öğrencinin okula kabul edilmesine bağlı olarak F-1 vizesi için bir I-20 belgesi göndermektedir. Okullara olan başvurular değerlendirilmekte ve eğer öğrencinin başvurduğu okul dolu ise ona başka bir okul önerilmektedir.

AMERİKA’DA ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERE LİSE EĞİTİMİ VEREN OKULLARDAN BAZILARI:

 • Warwick Valley High School
 • Orange County Public Schools
 • Maynard High School
 • El Camino Real Charter High School
 • Cambridge Rindge and Latin High School
 • Seattle Public Schools
 • Tacoma Public Schools
 • Los Angeles Unified School District
 • Paradise Valley Unified School District
 • Deer Valley Unified School District
 • Oak Park Unified School District
 • Indian River Charter High School
 • Beverly High School
 • Newburyport High School
 • Mercy High School
 • Ambassador High School
 • Quarry Lane School
 • Xavier College Preparatory School
 • King’s Academy
 • Morgan Park Academy
 • Marian High School
 • Notre Dame Jr./Sr. High School
 • Archbishop Riordan High School
 • Idyllwild Arts Academy
 • Ojai Valley School
 • CATS Academy
 • The MacDuffie School
 • Wilbraham & Monson Academy
 • The Storm King School

Studiewell Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ekibi olarak tüm yurtdışı eğitim sürecinde yanınızdayız! Her türlü sorunuz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.