Uluslararası Sınavlar - SAT

Yurtdışı Sınavı SAT

Digital SAT Nedir?

SAT (Scholastic Aptitude Test) uluslararası alanlarda geçerliliği olan bir çeşit akademik sınavdır. SAT ya da çağımıza ayak uyduran teknolojik versiyonu ile Digital SAT sınavı lise öğrencilerinin üniversiteye başlamak için hazır olup olmadığını ölçmeye yönelik uygulanan bir sınav yöntemidir.Açılımı Scholastic Aptitude Test olarak da bilinen sınavın diğer sınavlardan en büyük farkı sıkça uygulanmasıdır. 1926 yılından günümüze dek College Board tarafından uygulanan SAT sınavı yurtdışı eğitim kapsamında en başta ABD olmak üzere Kanada, Avustralya ve İngiltere gibi önde gelen ülkelerde kabul sınavı olma niteliği taşıyor. SAT puanı sadece yurtdışıyla sınırlı kalmayıp, Türkiye’deki belirli üniversitelerde de istenebiliyor.

Yurtdışı üniversitelerde eğitim sürdürebilmeye yönelik yapılan akademik bir sınav olan SAT’a ilerleyen süreçlerde dijital ortamda girmek mümkün olacak. Digital SAT formatının College Board’un 2022 yılının Ocak ayında yaptığı duyuruya göre 2023 Mart itibariyle uluslararası merkezlerde, 2024’de de ABD’de geleneksel testlerin yerini alması bekleniyor. Dolayısıyla sınav süresinin 3 saatten 2 saate inmesi planlanıyor.

Dijital SAT Sınavına Girmek Önemli Mi?

SAT, akademik başarılarınızın rekabet ettiğiniz diğer adaylar ile kıyaslanabilmesi için bir bağlam içerisine yerleştirilmesini sağlayarak, sahip olduğunuz nitelikleri üniversitelere sergileyebilmenizi ve rekabet ettiğiniz diğer adaylar arasında öne çıkmanızı mümkün kılar. Her yıl yaklaşık 200 ülkeden öğrenciler, Amerika Birleşik Devletleri ve 80’den fazla ülkede yer alan üniversitelere başvurabilmek için SAT sınavına girmektedir. Her ne kadar dünya genelinde müfredat standartları, notlandırma sistemleri ve ders tekliflerinde büyük farklılıklar bulunsa da SAT sınavı okullar ve bölgeler arasında bulunan farkları ortadan kaldırır. 2020 yılında, uluslararası öğrencilerin yaklaşık %90’ının ortaokulda elde ettikleri not ortalamalarını teyit eden ve hatta bu ortalamaların üzerinde olan SAT puanlarına sahip olduğu görülmüştür.

SAT Sınavında Nasıl Başarı Sağlanır?

SAT sınavında başarılı olma yolunda hem soruları kusursuz bir şekilde anlayabilmek hem de edinilen bilgileri iyi yansıtabilmek adına İngilizce bilgi seviyesi önemlidir. Bu noktada adayların günlük hayatta kullanılabilecek düzeyde bilinmesi gereken Akademik İngilizce, normal İngilizceden farklılıklar içeriyor. Özellikle İngilizce kelime bilme düzeyi öne çıkıyor. Akademik dil isteyen tüm belgelerde, makale yazmada, okumada ve iş hayatında da çoğunlukla akademik İngilizceye başvuruluyor.

Adayların pek çok sınav gibi SAT sınavında da iyi puan alabilmeleri için sistemli bir hazırlık sürecinden geçmeleri şarttır. Sınava erkenden çalışmaya başlamakla birlikte bazı uygulama tekniklerini kavramak sürecin ilk aşamalarıdır. Ayrıca bol bol alıştırma yapmak ve düzenli çalışmak da bu dönemde önemlidir.

SAT sınavı öncesinde kapsamlı bir eğitim ve öğretim programından destek almak öğrencilere büyük oranda fayda sağlayacaktır. ABA eğitim bünyesinde hazırlanan Digital SAT hazırlık kurslarını yakından inceleyebilirsiniz. ABA eğitim SAT sınavına girmek isteyen öğrencilere, hazırlık aşamasında üzerinde durmaları gereken noktaları vurgularken, nasıl bir program ve çalışma düzenini takip ederek çalışmaları gerektiği konusunda rehberlik ediyor.

Studiewell Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak sınavlara hazırlık ve özel ders talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.