Uluslararası Sınavlar - AP Kimya

Yurtdışı Sınavı AP

AP Kimya

AP Chemistry (AP Kimya), organik kimya hariç üniversite düzeyinde kimyaya giriş konularının öğretildiği ve sınavda bu bilgilerin bilimsel olarak gösterilmesinin beklendiği bir derstir. AP Chemistry (AP Kimya), kimya ve biyomedikal başta olmak üzere mühendislik alanında veya temel bilimlerde ve tıp alanında kariyer yapmak isteyen öğrencilerin sınavına girmeyi tercih ettiği derstir.

2014 yılında AP Kimya sınavı yeniden tasarlandı ve o yıl yeniden tasarlanmış testin ilk sınavı uygulandı. Sınav formatı, 3 uzun free response sorusu ve 4 kısa free response sorusu ile 60 çoktan seçmeli soru olacak şekilde ve çoktan seçmeli sorularda da 5 yerine 4 şık olacak şekilde değiştirildi. Yeni sınav daha uzun, daha derinlemesine, laboratuvar tabanlı sorular üzerine daha fazla olacak şekilde dizayn edilmiştir. Ayrıca çoktan seçmeli bölümünde artık yanlış cevap doğru cevabı götürmemektedir.

AP Chemistry (AP Kimya) sınavı, öğrenme hedeflerinin öğrenci tarafından başarılı bir şekilde kanıtlaması gereken sorular içermektedir. Yeni sınav sisteminin formatında da önemli değişiklikler oluştur. Sınavın ilk kısmında, 90 dakika süre verilen 75 tane beş şıklı çoktan seçmeli soru (Multiple Choice Question) yerine dört şıklı 60 soru çıkmaktadır ve yanlışlar doğruları götürmemektedir. Hesap makinesinin kullanımının yasak olduğu çoktan seçmeli soruların olduğu bölüm için yine öğrencilere 90 dakika süre verilmektedir. Daha öncesinde, soruların konularının belirli olduğu, yarısının çözümünde hesap makinesinin yasak olduğu 6 adet ucu açık soru bulunan (Free Response Question) ve 95 dakika süre verilen ikinci kısmın soru sayısı ise 7 ye çıkmıştır. Bu bölümde, her birinin sınav puanının %10,9’unu oluşturduğu 3 uzun cevaplı ve her birinin sınav puanının %4,35’ünü oluşturduğu 4 kısa cevaplı soru vardır. 105 dakika süre verilen bu kısmın tümünde hesap makinesi kullanımı serbesttir. Bu kısımda çıkan sorular eskiye nazaran daha deneysel ve tüm konuların birbirlerine bağlı bir şekilde sorulduğu, bilimsel yaklaşımın önemli olduğu sorulardır.

Studiewell Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak sınavlara hazırlık ve özel ders talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.