İtalya'daki Dil ve Yaz Okulları

Yurtdışında Dil ve Yaz Okullarında Eğitim Almak

İtalyada Dil Okulu İtalyada Yaz Okulu

İTALYA’DA DİL EĞİTİMİ

İtalyancanın resmi dil olarak konuşulduğu ülkelerde dil eğitimi veren okullar mevcuttur. Yine Türkiye’de de İtalyanca öğrenebileceğiniz dil okullar yer alıyor. Fakat İtalyancayı en iyi öğrenebileceğiniz yer, şüphesiz bu dilin ve İtalyan kültürünün doğduğu topraklar olan İtalya olacaktır. Çünkü dil ve kültür birlikte gelişen iki olgudur. İtalya’da dil eğitimi alarak hem bu dili daha hızlı bir şekilde öğrenebilir hem de Roma, Milano, Floransa gibi dünya tarihinde çok önemli yerlere sahip olan şehirleri yakından görme ve buralarda yaşama şansı elde edebilirsiniz.

İtalya dil okullarında İtalyanca seviyesi ne olursa olsun herkes için uygun kurslar mevcuttur. Kurs süreleri ise 1 haftadan başlayıp 50 haftaya kadar uzayabiliyor. Kurs süresi uzadıkça haftalık ders ücretleri de azalıyor. İtalya’da dil eğitimi sırasında haftalık ders saatleri ise kursun türüne göre 5’den başlayıp 30’a kadar çıkabiliyor. Dil eğitimi programları, grup halinde, bireysel olarak, internet üzerinde online olarak düzenlenebiliyor. Birçok okulda farklı İtalyanca dil eğitimi programları birleştirmek de mümkün.

İtalya’da Dil Eğitimi Almanın Avantajları

İtalya kendini moda-tasarım, mimari gibi görsel sanatlarda kanıtlamış, dünya çapında önemli bir sıralamaya koymuştur. Ve bu alanlarda bir kariyer merkezi haline gelmiştir. Birçok öğrenci lisans ve yüksek lisans programlarında, eğer bu alanlara ilgisi varsa İtalya’yı seçmektedir. Kültürel yapısı, tarih ve modernliğin bir arada bulunduğu sınırlı sayıdaki ülkelerdendir. Avrupa Birliği üyesi bir ülkede eğitim almanın birçok avantajından biri kaliteli eğitim ve yüksek yaşam standartlarıdır. İtalyanca öğrenmenin en büyük katkısı diğer Latin kökenli diller olan Fransızca, İspanyolca ve Portekizce öğrenirken sağlayacağı kolaylıktır. İklim koşullarının benzerliği ve ülkemize yakınlığından dolayı öğrencilerin alışma süreci oldukça kısa sürmektedir.

İtalya Dil Okulu Fiyatları

İtalya’da çok sayıda dil okulu bulunsa da eğitim programları, sosyal imkanlar, ders dışı aktiviteler, bulunduğu konum, teknolojik olanaklar vb. gibi parametreler eğitim ücretlerini doğrudan etkiliyor. İtalya dil okulu fiyatları, kayıt yaptırılan süreye ve zamana bağlı olarak da değişiyor. Örneğin, haftada 15 saatlik bir kurs için kayıt yaptırdığınız ortalama 200 € ödemeniz gerekirken, bu ücret haftalık 30 saatlik kursta 340 € oluyor.

Online İtalyanca kurslarının daha hesaplı olduğunu belirtmekte fayda var. Fakat burada eğitimin grup ya da bireysel olarak verilmesi ve haftalık ders saat sayısı fiyatları doğrudan etkiliyor. Örneğin, haftalık 20 saatlik online bir kursu grup olarak alırsanız ortalama 200 €, bireysel olarak alırsanız 600 – 700 € civarında bir ücret ödemeniz gerekecek. Eğer İtalyanca seviyeniz çok iyi değilse, size tavsiyemiz grup ve bireysel dersleri beraber almanız olacak. Bu programlarda haftalık 15-25 saatlik dersleri grup olarak alırken bireysel olarak da 5-10 saat arasında ders alabiliyorsunuz. Bu kursların ücreti de genellikle 500 – 700 € arasında oluyor. Güncel fiyatlar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İtalya’da Dil Eğitimi Programları

İtalya dil okulları sizin İtalyanca bilginize ve talebinize göre farklı eğitim programları düzenliyor. Kursların uzunluğu, haftalık ders süreleri, günlük ders saatleri gibi konular oldukça esnek. Bazı programların niteliğine öğrencilere yaş sınır konuluyor (minimum 16 yaş – 18 yaş gibi). Grup derslerindeki öğrenci sayısı ise genellikle 14-16 civarında oluyor.

İtalya’da dil eğitimi programlarını genel olarak şöyle sıralayabiliriz:

  • Yoğun İtalyanca kursları
  • Yoğun+ İtalyanca (yoğun programlar genelde yarım gün olurken bu kurslar bir güne yayılıyor)
  • Uzun dönem İtalyanca kursları
  • Akşam kursları (genelde 18.00’dan sonra)
  • Bire bir veya ikiye bir İtalyanca dersleri
  • Üniversitelere hazırlık programları (eğitim dili İtalyanca olan üniversiteler için)
  • İtalyanca kültür programları (Dolce Vita kursu)

İtalya Dil Okulları Konaklama Alternatifleri

Kendinize ve standartlarınıza uygun bir konaklama seçmeniz iç mutluluğunuz ve huzurunuz için oldukça önemlidir ve kesinlikle eğitim başarınızı etkilemektedir. Aile yanı konaklama: Dil eğitimi görecek öğrencilerin konaklama seçeneklerinden bir tanesi aile yanı konaklamadır. Bunun en büyük avantajı öğrencinin İtalyanca pratiğini aile ile konuşarak geliştirebilmesi ve aynı zamanda ülke kültürünü daha yakından tanıma fırsatına sahip olmasıdır.

Kampüste konaklama: Üniversite kampüsünde yurtlarda, genelde iki ya da üç kişilik odalarda kalınır. Üniversite hayatını tanımak ve okulun imkânlarından faydalanmak gibi avantajları vardır.

Pansiyon (Hostel) konaklama: İtalya’yı çok daha ekonomik fiyatlarla gezmek isteyenler için, bir veya iki yıldızlı otellerin dışında her yaş insanların konaklama yapabildikleri Gençlik Hostelleri de tavsiye edilebilir.

İtalya’da Yaz Okulu

İtalya’da Roma, Floransa ve Milano gibi şehirlerde yaz okulu programlarına katılabilir. Dersler genellikle sabah başlar ve öğle saatlerinde sona erer. Öğrenci İtalya’da geçirdiği süre zarfında İtalyanca’nın temelini ana dili İtalyanca olan eğitmenlerden öğrenir.

Yaz okullarının en önemli özelliği dil eğitimini sıkıcı sınıfların dışına çıkartabilmesidir. Öğrenciler sınıflarda etkileşimli bir şekilde öğrendikleri İtalyancayı günlük hayatta sınıf arkadaşları ve ana dili İtalyanca olan kişilerle girdikleri sohbetlerde geliştirme fırsatı yakalar. Öğrenciler İtalyanca derslerinden arta kalan zamanlarda öğretmenleri eşliğinde İtalya gezilerine çıkar, tarihi ve turistik yerleri ziyaret eder, park ve bahçelerde doğanın tadını çıkarır.

İtalya’daki yaz okullarında eğitim ve şehir gezilerinden arta kalan zamanlarda öğrenciler sportif ve sanatsal aktivitelere katılabilir. Her türlü ilgi alanına sahip öğrenci düşünülerek açılan aktivitelerde eğitmenler çocukları becerilerine göre yönlendirir. Basketboldan futbola, tiyatrodan müziğe, okçuluktan su sporlarına, moda tasarımından aşçılığa kadar pek çok alanda aktiviteler düzenlenmekte ve öğrenciler arzu ettiklerine katılım gösterebilmektedir. Bu
sayede öğrenci sadece İtalyanca öğrenmekle kalmaz aynı zamanda yetenek ve becerilerini de keşfederek sosyalleşir.

Her okulda öğrencilerin genel durumunu izleyen rehberlik kadrosu bulunmaktadır. Rehberlik öğretmenleri her öğrenciyi tek tek inceler ve onlarla yakından ilgilenir. Bunun yanı sıra öğrencilerin sosyal etkinliklere katılmalarını teşvik edecek, onlara ilgi alanlarına göre yönlendirmelerde bulunacak sosyal aktivite sorumluları da bulunmaktadır. Bu sayede öğrenci okulda da yalnızlık çekmez ve doğru yönlendirmelerle kendini geliştirme imkanı bulur.

İtalya’da Yaz Okuluna Katılmanın Avantajları

İtalya her zaman mimarların, sanatçıların, tasarımcıların ve hayattaki güzel şeyleri seven insanların ülkesi olmuştur. Şık binalar, harika meydanlar ve yüzyıllar boyunca icra edilmiş dünyaca ünlü tablolar, İtalya’nın günlük yaşamında önemli bir yere sahiptir. Roma formunun etkileyici kalıntılarından, Pantheon’un etkileyiciliği muhteşem, her yer tarih kokuyor. İtalyanca öğrenmek ve muhteşem bir tatil yapmak isterseniz İtalya yaz okulları tam size göre
bir tercih olacaktır. İtalya sokaklarında geçireceğiniz her an, İtalya sanatı, tarihi ve mimarisi hakkında ders alıyormuş gibi hissedeceksiniz.
Derslerin genelde sabahtan öğleye kadar yapıldığı dil okullarında, öğleden sonra rehber öğretmenler eşliğinde geziler, sportif aktiviteler, bilgi yarışmaları, sinema günleri düzenlenirken, tarihi ve turistik yerler, park, bahçe ve alışveriş merkezleri ziyaret edilir.

Yaz Okulu Konaklama 

Öğrenciler ailelerin çocuklarını güvende hissetmeleri için havaalanına indikleri andan itibaren okul yetkililerinin himayesi altındadır. Öğrenci havalimanından alınarak konaklama yapacağı yer yerleştirilir. Küçük yaştaki öğrenciler okul yurtlarında gözetmenler eşliğinde konaklarken yaşı büyük öğrenciler yurtların yanı sıra aile yanı konaklama seçeneklerini de tercih edebilir. Aile yanı konaklayan öğrenci anadili İtalyanca olan ailelerle iletişime geçerek dillerini daha hızlı bir şekilde geliştirme fırsatı yakalar.

Studiewell Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ekibi olarak tüm yurtdışı eğitim sürecinde yanınızdayız! Her türlü sorunuz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.