İrlanda'daki Dil ve Yaz Okulları

Yurtdışında Dil ve Yaz Okullarında Eğitim Almak

İrlanda Dil Okulu İrlanda Yaz Okulu

İRLANDA’DA DİL EĞİTİMİ

İrlanda’da dil eğitimi özellikle son yıllarda Türk öğrenciler arasında popülerleşmeye başlamıştır. Bunun temel sebepleri arasında İrlanda dil okulu fiyatlarının İngiltere’ye göre daha uygun olması, 25 hafta üzeri programlara katılan öğrencilere çalışma izni verilmesi, İrlanda’daki Türk öğrenci sayısının daha az olması ve öğrenciler için güvenilir bir ortam sunması sayılabilir. İrlanda’da dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin öncelikli olarak şehir tercihi İrlanda’nın başkenti olan Dublin’dir. Dublin’de üç üniversite, birçok yüksek öğrenim kurumu ve birçok dil okulu bulunmaktadır ve İrlanda’nın en önemli eğitim merkezi olarak kabul edilmektedir.

İrlanda dil okulları en çok tercih edilen programları; Tatilde İngilizce, Genel İngilizce, İş İngilizcesi, Akademik İngilizce, Pratik İngilizcesi, TOEFL Hazırlık, IELTS Hazırlık, Cambridge Sınavlarına Hazırlık, Akademik Yıl veya Sömestr, English+ gibi programlardır. İrlanda’daki en iyi dil okullarından beklentilerinize ve bütçenize en uygun dil okulu fiyat  tekliflerini almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İrlanda dil okulları, sunmuş oldukları kaliteli eğitim, uygun fiyatlar, Avrupalı öğrenci sayısının Türk öğrenci sayısına oranla çok daha yüksek olması ve sunulan birçok dil okulu alternatifi ile ülkemizde son yıllarda oldukça popüler olmuştur. Türkiye’ye yakınlığı ve doğal güzellikleri de İrlanda’yı dil eğitimi almak için seçilecek ilk ülkeler sıralamasına
getirmektedir.

İrlanda’da Dil Eğitimi Almanın Avantajları

İrlanda’nın Sterlin yerine Euro kullanması avantajlardan ilkidir. Böylece dil okulları ve yaşam masrafları daha ekonomik olmaktadır. Türk sayısının İngiltere’ye kıyasla az olması en büyük avantajdır. Bu sayede daha etkili bir dil eğitimi alınmasını engelleyecek faktörlerden biri tamamen yok olmasa da azalmış oluyor. Uzun dönemli gidecek öğrencilerin yasal çalışma izni olması hem öğrendikleri dili kullanma şansı sağlayacak hem de cep harçlıklarını çıkarmalarını sağlayacak bir imkandır. Yemyeşil doğasıyla huzurlu bir eğitim ve yaşam sunacağı için kolayca adapte olup, etkili bir çalışma ortamı sağlamaktadır.

İrlanda Dil Eğitimi Vizesi

İrlanda dil eğitimi vizesi (C ve D tipi vizeleri) alabilmek için en az 15 saatlik bir dil eğitimi kursuna kayıt olmak gerekmektedir. C tipi vizesinin 90 günden daha az bir zaman için verildiğini ve çalışma izni de bulundurmadığını belirtmekte fayda var. D tipi vize ise 90 gün ve üzeri zamanlar için alınmakta olup kurs süresi 25 hafta ve üzeri ise bu vizeyle birlikte çalışma izni de alınabiliyor. Öğrenciler İrlanda’da dil eğitimi alırken aynı zamanda çalışma iznine sahip oluyorlar. Oturum kartlarının çıkması ile birlikte öğrenciler iş buldukları an çalışmaya başlayabilmektedirler.

Vize için öncelikle kurs için istediğiniz kurumu tercih ettikten sonra kayıt formunu doldurarak imzalamanız gerekiyor. Danışmanınız da bu kayıt formunu ilgili kuruma yollayarak eğitim ücretini ödemek için faturayı kurumdan istiyor. Bu tahsilat işlemlerinden sonra gerekli belgeleri size sunuyor ve siz de bu belgeleri düzenliyorsunuz. Son adımda ise İrlanda dil eğitim vizesi başvurunuz yapılıyor.

Vize başvuru merkezleri Büyükelçilik tarafından belirlenen başvuru merkezlerinde yapılmaktadır (İzmir, Ankara, İstanbul gibi). Değerlendirme süresi ise genellikle 10-15 gün arasında oluyor.

Vize onaylandıktan sonra danışman tarafından okula bilgi veriliyor ve gerekli son düzenlemeler yapılıyor. Danışmanınız bu süreçte gerekli belgelerin neler olduğunu size anlatıyor ve orada ne gibi durumlarla karşılaşacağınıza dair bilgi veriyor. Bu bilgiler ve tavsiyeler dil eğitiminizin etkili, eğlenceli ve başarılı olmasını sağlıyor.

Vizenin üzerinde yazan tarihin, vizenin kullanım süresi olmadığını; İrlanda’ya gitmeniz gereken zaman aralığını gösterdiğini belirtmekte fayda var. C tipi vizesinde İrlanda’da bulunduğunuz tarihten itibaren gideceğiniz son gün; D tipinde ise oturum başvurusu son günü pasaporta damgalanacaktır. İrlanda dil eğitim vizesi için gerekli evraklar farklılık gösterebiliyor. Bu konuda en doğru ve güncel bilgiyi danışmanınızdan almanız mümkün.

İrlanda Dil Okulu Fiyatları

İrlanda dil okulu fiyatları, eğitim süresine ve eğitim alınan şehre göre farklılık göstermektedir. Bunun yanında bazı dil okulları dönemsel olarak fiyatlarda kampanyalar düzenlemektedir. Genel olarak İrlanda dil okulu ücretleri, 8 haftalık programlar için 1.000 Euro’dan, 12 haftalık programların 1.500 Euro’dan ve 25 haftalık programların 2.000 Euro’dan başladığını söyleyebiliriz. İrlanda dil okulları uygun fiyatlı olması sebebi ile öğrencileri kendine çekmektedir.

Ülkede para birimi olarak Euro kullanılmaktadır. Bu nedenle İrlanda dil okulu fiyatları, İngiltere ile karşılaştırıldığında çok daha uygundur. İrlanda, hem Türkiye hem de birçok Avrupa ülkesi tarafından dil eğitimi almak için tercih edilen bir ülkedir.

Konaklama Seçenekleri

İrlanda’ya İngilizce eğitimi için giden öğrencilerin büyük çoğunluğu İrlandalı aileler ile birlikte kalmayı tercih etmektedir. Aile yanı konaklama seçeneği ile hem İngilizce pratik yapacak hem de İrlanda kültürünü çok daha yakından tanıyacaksınız. Aile yanı konaklamaya alternatif olarak dil okulları tarafından öğrencilere residence ve paylaşımlı öğrenci evi gibi farklı seçenekler de sunulmaktadır. Aynı okuldan öğrencilerle birlikte farklı bir deneyim yaşamak isteyenler için uygun olan yurt seçenekleri okullar tarafından sıklıkla denetlenmektedir. Konaklama ücretleri 50 Euro ile 250 Euro arasında değişmektedir. ELT olarak ön görüşmemizde öncelikle sizi tanıyoruz. Alışkanlıklarınız, kişilik özellikleriniz ve bütçeniz doğrultusunda size en uygun konaklama seçeneklerini sunuyor; aile yanı konaklama, öğrenci yurtları ya da paylaşımlı apart daireler seçeneklerini beraber değerlendiriyoruz.

İrlanda’da Yaz Okulu

İrlanda’da yaz okulu programları 11-18 yaş arası öğrenciler için tasarlanmaktadır. Programa katılan gençlerin kısa sürede İngilizce becerilerini geliştirmeleri amaçlanmaktadır. Yaz okuluna katılan öğrenciler ilk gün seviye belirleme sınavın alınırlar. Öğrenciler aldıkları puan ve yaşlarına göre sınıflara yerleştirilir. Dersler küçük gruplarla yapılır. Eğitmenler öğrencilerle birebir iletişim halinde olur ve öğrencilerin eksik noktalarına göre onların geliştirirler.

İrlanda’daki yaz okulları öğrencilerin yaz tatilinde olduklarını göz önünde bulundurarak programlarını genellikle yarım gün olarak kurgular. Öğrenciler yarım gün İngilizce okuma, yazma, dinleme, konuşma ve telaffuz becerilerini geliştirmek üzere derslere girer, öğleden sonra ise zamanlarını çeşitli aktivitelerle geçirirler.

Dersler genellikle haftada 15-20 saat arasındadır. Bu kurslar sayesinde öğrenciler İngilizceyi günlük yaşamda rahatça kullanabilir düzeye erişmektedir. Derslerde öğrencilerin pratik yapmasına özen gösterilir. Eğitimler çeşitli görsel ve işitsel materyallerle desteklenmektedir. Sınıflarda etkileşimli derslerle eğitim alan gençler düzenlenen etkinlikler sayesinde ise öğrendikleri dili, ana dili İngilizce olan kişilerle pratik yapma imkânı yakalar.

Öğrencilerin boş zamanlarını keyifli bir şekilde değerlendirmesi için kültürel, sportif ve sanatsal etkinlikler düzenlenmektedir. Yaz okullarında her gün her ilgi alanına yönelik etkinlikler organize edilmektedir. Öğrenciler kendilerine en uygun olan etkinlikleri tercih edebilir. Basketbol, tenis, yüzme, futbol, resim, müzik, dans, tiyatro, doğa sporları, satranç gibi pek çok alanda aktivite sınıfı açılmaktadır. Bunun yanı sıra aktivitelerden arta kalan zamanlarda İrlanda’nın turistik yerlerine gezi düzenlenir. Bu geziler gözetmen öğretmenler eşliğinde yapılmaktadır. Öğrenciler geziye gidilecek yerlere toplu halde gezi otobüsleriyle
götürülürler. Öğrenciler dışarıda geçirecekleri zamanda öğünlerini atlamasınlar diye yemek paketleri hazırlanarak öğrencilere verilir. Öğrenciler bu gezilerde İrlanda’nın turistik mekanlarını, müzeleri, tarihi yerlerini gezebilir ve yerli halk ile etkileşime geçerek ülke kültürünü de yakından tanıma imkânı yakalar.

İrlanda Yaz Okulu Program Seçenekleri

İngilizce dil eğitiminde her öğrencinin talepleri ve istekleri birbirinden farklı olmaktadır. Bunun bilincinde olan İrlanda yaz kampı programı sunan okullar, öğrencileri için farklı program türleri dizayn etmektedir. Genel bir İngilizce programına katılabileceğiniz gibi daha yoğun İngilizce dersleri sunan veya STEM gibi akademik eğitim alabileceğiniz bir programa katılabilirsiniz. Bir diğer yandan da yaz okulu için ilgi alanınıza göre; golf, binicilik, futbol gibi özel branşlarıyla ön plana çıkan okul programlarını tercih edebilirsiniz.

Kısaca bahsettiğimiz programların daha detaylı bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca tercih edeceğiniz program konusunda Studiewell Yurtdışı Eğitim danışmanları sizi yönlendirecek ve tüm sorularınızı yanıtlayacaktır. Bu sayede hangi programın sizin için en doğru karar olduğunu birlikte karar verebileceğiz.

Genel İngilizce: İrlanda yaz okullarının tümünde sunulan Genel İngilizce programında, öğrenciler haftada 20 ders (15 saat) olarak sunulan bir programa tabii tutulmaktadır. Dersler genel olarak sabah başlayıp öğleden sonraya kadar devam etmektedir ve öğleden sonra ise okulun düzenlediği sosyal & sportif aktiveler ile programınızın akışı devam etmektedir. Derslerde İngilizcenin temel konularına değinilir ve ayrıca pratik yapabilmeniz için konuşma aktivitelerine sıkça yer verilir. Programda ayrıca tüm kampüste bulunan öğrencilerle bir arada katılabileceğiniz aktiviteler yapmanın yanı sıra hafta sonları düzenlenen kültürel gezilere de katılım gösterebilirsiniz. Kültürel geziler sayesinde İrlanda’nın önemli noktalarını ziyaret edebilir ve ülke hakkında daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yoğun İngilizce: İrlanda’da yaz okulu programlarında sunulan Yoğun İngilizce programının sabahtan öğleden sonraya kadar devam eden program akışı Genel İngilizce programı ile aynıdır. Yoğun İngilizcedeki fark; derslerinizin öğleden sonrada devam ediyor olması ve haftalık toplam 30 Ders (21 saat) İngilizce dersi almanızdır. Yoğun İngilizce programında öğrenciler İngilizcelerini genel programı alan öğrencilere nazaran biraz daha hızlı geliştirmektedir. Ayrıca Genel İngilizce programında olduğu gibi öğrenciler akşamları düzenlenen aktivitelere ve hafta sonu gerçekleştirilen gezi programına katılabilirler.

Genel İngilizce + Opsiyonel Eğitimler: İlk başta da belirttiğimiz gibi artık öğrenciler standart sunulan programların dışına çıkmayı daha çok tercih ediyor. İrlanda yaz okullarında akademik anlamda kendini geliştirmek isteyen öğrenciler için STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) programı sunulurken diğer yandan ilgilendiğiniz spor alanında da özel bir tercih yapabilirsiniz. İrlanda yaz okullarında sunulan spor ve sanat alanında verilen seçmeli dersler; futbol, binicilik, müzik, golf, leinster rugby programlarıdır. Bu programı tercih eden öğrenciler Genel İngilizce programlarına artı olarak haftada 10 Saat yukarıda bahsettiğimiz akademik, spor veya müzik opsiyonlarından birini tercih edebilmektedir. Bu programa katılan öğrenciler kültürel ve tarihi programlarının yanı sıra akşamları düzenlenen aktivitelere de katılım sağlamaktadır.

İrlanda Yaz Okulu Konaklama

İrlanda misafirperver ve sıcak insanlarıyla tanınan bir ülkedir. İngilizce’nin anadil olarak kullanıldığı ülkeler arasında İrlanda en sıcak kanlı ve yardımsever halka sahip olandır. Bu sebeple bu ülkeye eğitim almaya giden gençler yerli halk tarafından içtenlikle karşılanır. İrlanda’da yaz okullarında konaklama yurtlarda ya da aile yanında yapılabilir. Belirli bir yaşın altındaki öğrencilerin okul kampüsleri içerisinde bulunan yurtlarda konaklaması zorunludur. Yurtlarda birbiriyle yaşıt öğrenciler bir arada bulunur. Odalar 3-4 kişiliktir. Öğrencilerin başlarında bulunan sorumlu eğitmenler onların her türlü ihtiyacı ve sorunu ile yakından ilgilenir. Aileler çocukları hakkında düzenli olarak bilgilendirilir. Yurt konaklamaları çocukların her türlü ihtiyacı göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Çocuklar öğünlerini atlamadan yemeklerini yer, her türlü ihtiyaçlarını yurt içerisinde giderebilir ve sorumlu eğitmenleriyle her zaman iletişim kurabilirler. Yurtlar okullara yürüme mesafesindedir.

Genellikle 16 yaş ve üzeri öğrenciler aile yanında konaklamayı tercih etmektedir. Aile yanı konaklama sayesinde öğrenciler ev konforundan uzaklaşmadan, İrlandalı ailelerin yanında sürekli olarak İngilizce konuşarak vakit geçirme imkânı yakalar. Yardımsever ve sıcak
İrlanda halkı yanlarında konaklayan öğrencilere her türlü imkânı sağlar ve ülkedeki hayata adapte olabilmeleri için gerekli desteği gösterirler. Aile yanı konaklamada öğrenciler tam pansiyon konaklar. Aileler devlet tarafından sıkı bir şekilde denetlenmektedir. Bu sebeple öğrenciler deneyimli ve güvenli bir çatı altında konaklama yaparlar.

İrlanda yaz okulları öğrencilerinin kaliteli ve güvenli bir ortamda konaklamaları için öğrenci yurtları ve aile aynı konaklamada belirli standartların ağlanmasına özen göstermektedir. İrlanda yaz okullarında aile yanı konaklama, öğrenci yurtlarına nazaran daha popüler bir konaklamadır. Aynı yaşta öğrenci gruplarının bir arada kaldığı yurtlarda eğlenceli ve paylaşımın yüksek olduğu bir atmosfer hakimdir. İrlanda yaz okullarında öğrenci yurtları
genellikle okulun kampüsünde veya okula birkaç dakikalık yürüme mesafelerinde yer almaktadır.

Studiewell Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ekibi olarak tüm yurtdışı eğitim sürecinde yanınızdayız! Her türlü sorunuz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.