Hollanda'daki Üniversiteler

Yurtdışında Eğitim

Hollandadaki Üniversiteler

Hollanda’da Üniversite Okumak

Hollanda Avrupa’nın en iyi üniversite eğitimi veren ülkelerinden biridir. Hollanda’da lisans eğitimi için genellikle iki tür üniversite sistemi söz konusudur. Bunlardan biri “University of Applied Science” şeklinde adlandırılan sektöre işgücü yetiştirmeye daha odaklı, pratik önemi yüksek seviyede gören, teorik ve araştırma bütçelerini çok yüksek tutmayan üniversite türü iken, diğeri “research” yani araştırma üniversiteleri olarak bilinen üniversiteler olup dünya sıralamaları oldukça yüksektedir. Araştırma üniversiteleri özellikle Türk öğrencilere ve yabancı tüm öğrencilere koştuğu giriş şartlarını biraz daha zorlayıcı tutmakta olup; diploma türü, ders başarısı, dil becerisine oldukça çok önem veriyor.

Hollanda’da Lisans Eğitim Sistemi ve Süresi

Hollanda’da lisans eğitimi, Batı Avrupa’da eğitim almak isteyen öğrencilerin lisans eğitimlerini almak ve değişim programları yapmak amacıyla çokça tercih ettiği bir seçenek olmuştur. Times Higher Education’ın her yıl açıkladığı dünyanın en iyi 200 üniversitesi listesinde yer alan aralarında özellikle kalitesiyle tüm dünyada çok dikkat çeken DELFT, TU Eindhoven, Erasmus University Rotterdam, University of Amsterdam, Vrije, Groningen, Maastricht, Leiden, Twente gibi çok yüksek seviyede lisans eğitimi sunan Hollanda üniversiteleri eğitim kalitesini ve bu üniversitelerin neden uluslararası öğrenciler tarafından tercih edildiğini de açıkça ortaya koymaktadır. Kaliteli bir eğitimle sundukları İngilizce lisans ve yüksek lisans programları özellikle sektöre işgücü yerleşimini hızlandırmaktadır ve kariyer odaklıdır. Hollanda’da lisans eğitimi her üniversitede sunulan bir seçenek değildir.

Örneğin; Amsterdam Üniversitesi ve DELFT bu konuda nispeten biraz daha az seçenek sunmakta iken daha fazla sayıda yüksek lisans eğitimi fırsatı verebilmektedir. Ancak özellikle işletme, ekonomi, mühendislik, psikoloji, sosyal bilimler ve alternatif bilim alanları değerlendiren öğrenciler için Hollanda’da lisans eğitimi seviyesinde çok fazla seçenek var. Yabancı öğrenciler özellikle Erasmus University, Maastricht University, Vrije ve Twente’ye çok büyük ilgi gösteriyor.

Hollanda Üniversitelerinde Kabul Şartları

Kabul şartları üniversiteye göre değişiklik gösterebilir. Genellikle şu şekildedir;

 • 12 Yıllık Temel Eğitimi Tamamlamış Olmak
 • 4 Yıllık Lise Diploması
 • Ek olarak en az 4 Advanced Placement Sınav Sertifikası (sınav puanlarının en az 3 olması gerekmektedir) – (AP Capstone, AP Research, AP Seminar ve AP Studio Art kabul edilmemektedir)
 • Yüksek Not Ortalaması veya
 • En az 3 A-Level ve en az 3 IGCSE Dersi (Not Aralığı: A*-C) veya
 • European Baccalaureate Diploması veya
 • International Baccalaureate Diploması (Theory of Knowledge, Extended Essay, CAS + 1 ila 5’inci ya da 1 ila 6’ıncı ders gruplarından alınan dersler ve bu derslerden en az üçünün HL olması gerekmektedir.) veya
 • 4 Yıllık Lise Diploması ve Türkiye’de 4 yıllık lisans derecesi eğitimi veren ve uluslararası alanda tanınan bir üniversite tarafından sunulan bir lisans programına kabul edilmiş ve programın ilk yılını tamamlamış olmak
 • Buna ek olarak üniversite, aday öğrencinin YKS sınav sonucunu görme talebinde bulunabilir.
 • Eğitim dilinin İngilizce olduğu programlar için İngilizce yeterlilik belgesi
 • IELTS, TOEFL, CPE, CAE gibi İngilizce yeterlilik sınavlarının puanları ile alınan İngilizce yeterlilik sertifikası
 • İlaveten, öğrencilerin başvuracağı bölümlere özel kabul koşulları doğrultusunda, ilgili üniversiteler öğrencilerin çeşitli sınavlara girmelerini talep edebilirler.

Hollanda’da Yaşam ve Sosyal Hayat

Hollanda’nın güvenli, güzel bir iklime sahip, eğlenceli, canlı ve hızlı bir hayata sahip olması öğrencilere kaliteli yüksek öğrenimin yanı sıra sosyal ve kültürel aktivitelerin de zenginliğini sunmaktadır. Ayrıca iklimi sebebiyle de birçok öğrenci için ideal olan Hollanda yaklaşık 5 ayını ılık-sıcak derecelerle geçirmekte olup kışın da rahatsız edici seviyede çok soğuk bir hava yaşanmaz. Hollanda’da üniversite okuyan öğrenciler devamında 6 ay boyunca Hollanda’da kalabilmekte ve iş arayabilmektedir. İş imkânı yakaladıkları takdirde de sponsor teklifleriyle çalışma izni alıp ülkede oturma iznine sahip olabilirler.

Hollanda’da lisans eğitimi isteyen öğrencilerin özellikle en çok akıllarına takılan soru yaşam masraflarıdır. Yaşam masrafları konaklama unsurunda aylık 400 ile 680€ arasında değişmektedir. Amsterdam nispeten daha pahalı bir şehirdir ancak Rotterdam, Leiden, Maastricht, Groningen gibi şehirler çok daha uygundur. Bir ay içinde bir öğrenci en az 500€ bir cep harçlığını yeme-içme, kültürel aktiviteleri ve ulaşım masrafları için mutlaka bulundurmalıdır. Bu belirtilen meblağın konaklama haricinde sağlanması gerekmektedir. Konaklama ücretleri ve yaşam masrafları şehirden şehre değişiklik gösterebilir.

Hollanda Üniversiteleri Başvuru Süreci

Hollanda üniversitelerinin başvuru süreçleri değişiklik göstermektedir. Hollanda’da uluslararası öğrencilerin başvurabileceği üniversiteler için son başvuru tarihleri, üniversiteye ve öğrencilerin başvurmak istedikleri eğitim programına göre farklılık göstermektedir. Ancak, çoğu üniversitenin Eylül dönemi için yapılan başvurularının son başvuru tarihi 1 Mayıs’tır. Şubat ayında öğrenci kabul eden ve son başvuru tarihi 1 Ekim olan başka üniversiteler de vardır. Hollanda’da bulunan üniversitelerin çoğuna başvuru, Hollanda’nın yükseköğrenim için çevrimiçi başvuru portalı olan Studielink platformu üzerinden gerçekleştirilmektedir. Studielink platformuna ek olarak kendi çevrimiçi başvuru platformlarını işleten üniversiteler de mevcuttur.

Başvuru işlemlerinize başlamadan önce, başvurmak istediğiniz eğitim programını seçmeniz ve ilgili programın kabul koşullarını gözden geçirmeniz, başvurunuz sırasında işinizi daha kolay hâle getirecektir. Başvuruda bulunabilmek için ilgili başvuru platformunda bir hesap oluşturduktan sonra, kişisel bilgilerinizi, akademik yeterliliklerinizi (International Baccalaureate, International GCSE/International A-Level, Advanced Placement, European Baccalaureate), standart test puanlarınızı, dil yeterlilik sınavı puanlarınızı (eğitim dili İngilizce olan programlar için IELTS/TOEFL/CAE/CPE) niyet ve tavsiye mektuplarınızı, başvuru ücretinizle birlikte ilgili platform üzerinden okula iletebilirsiniz.

Başvuru için;

 • Studielink başvuru platformu üzerinde hesap oluşturulur.
 • Öğrencinin ilgili üniversitenin hangi eğitim programına(-larına) başvuracağı seçilir.
 • İlgili başvuru portalının talimatları izlenerek;
 • Lise diploması (orjinali ve onaylı çevirisi)
 • Lise ders transkriptleri (okuldan alınan orijinalleri ve onaylı çevirileri)
 • Öğrencinin öğretmenlerinden alacağı referans mektupları
 • Öğrencinin öz geçmişi
 • Öğrencinin Akademik Yeterlilikleri ve Puanları (A-Level, International Baccalaureate, Advanced Placement vb.)
 • Öğrencinin IELTS, TOEFL gibi sınavlar aracılığıyla aldığı İngilizce yeterlilik sınavı puanları ve belgeleri
 • Öğrencinin niyet mektubu
 • Öğrencinin katılım gösterdiği müfredat dışı faaliyetler ve bunlara ilişkin sertifikalar, belgeler sisteme yüklenir.
 • Başvuru ücreti ödenir ve başvuru işlemleri tamamlanır.

Başvuru esnasında, üniversitelerin kendi gereklilikleri doğrultusunda, farklı talepler bulunabilir. Başvuru platformuna bağlı olarak işlemlerin sırası değişebilir.

Hollanda Çalışma İzni

Öğrenciler eğitimleri süresince dilini geliştirebilmek, tecrübe edinmek, eğitimleri sırasında maddi açıdan zorlanmamak için çalışmak isteyebilirler. Bunun için uluslararası öğrencilerin çalışma izni almaları gerekir. Hollanda, uluslararası öğrencilere haftalık maksimum 16 saat çalışma izni ve yaz döneminde ise tam zamanlı çalışma izni verebilmektedir. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında birden fazla üniversiteyle sıralamaya giren Hollanda, öğrencilere birçok lisans ve master programlarının kapılarını açmaktadır.

Studiewell Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ekibi olarak tüm yurtdışı eğitim sürecinde yanınızdayız! Her türlü sorunuz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.