Uluslararası Sınavlar - AP Fizik

Yurtdışı Sınavı AP

AP Fizik

Advanced Placement (AP) programı kapsamında üniversitelerdeki başlangıç düzeyi fizik dersleri ile eşdeğer, birbirleriyle ilişkili ancak farklı 4 adet fizik dersi bulunmaktadır:

  • AP Physics 1
  • AP Physics 2
  • AP Physics C: Mechanics
  • AP Physics C: Electricity and Magnetism

Cebir tabanlı (algebra based) olmaları nedeniyle AP Physics 1 ve AP Physics 2 dersleri için temel ortaöğretim matematik bilgisi yeterlidir. Ancak, Physics C dersleri için ileri matematik (calculus) konularının bilinmesi gereklidir.

AP Physics 1 ve AP Physics 2 dersleri, yine cebir tabanlı AP Physics B dersinin bölünmesi ve konuların güncellenmesi sonucunda oluşturulmuş ve 2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren AP Physics B dersinin yerini almıştır.

AP Physics 2 dersi üniversitelerde ikinci dönem verilen başlangıç seviye cebir tabanlı (algebra based) fizik derslerine eşdeğerdir.

AP Physics 2 dersi için herhangi bir ön şart dersi yoktur. Ancak, öğrencilerin AP Physics 2 dersinde ve/veya sınavında başarılı olabilmeleri için AP Physics 1 veya benzeri bir fizik dersini almış veya bu konuları biliyor olmaları ve Pre-Calculus konularını (cebir, geometri, trigonometri, analitik geometri ve temel fonksiyonlar) öğrenmiş olmaları gerekmektedir.

Studiewell Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak sınavlara hazırlık ve özel ders talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.