Avusturya'daki Dil ve Yaz Okulları

Yurtdışında Dil ve Yaz Okullarında Eğitim Almak

Avusturya Dil Okulu Avusturya Yaz Okulu

AVUSTURYA’DA DİL EĞİTİMİ

Ülkenin resmi dilinin Almanca olması dolayısıyla pek çok Almanca dil kursu seçeneği bulunmaktadır. Öğrenciler Genel Almanca ve Yoğun Almanca eğitim alabilmenin yanı sıra İş Almancası, Almanca sınavlarına hazırlık eğitimi seçeneklerini de tercih edebilirler.
Avusturya’da dil eğitimi alan öğrenciler sonrasında dil kursundan bitirdikleri dil eğitimine uygun sertifika almakta ve bu sertifikayı birçok yerde kullanabilmektedirler. Avusturya’da Almanca dil eğitimi seçenekleri arasında aynı zamanda farklı sportif faaliyetler ve özel
amaçlı Almanca dil kursu seçenekleri de bulunmaktadır. Öğrenciler istekleri doğrultusunda iki kursu birleştirerek de eğitim alabilmektedirler.

Avusturya’da Almanca Dil Eğitimi Almanın Avantajları

Özellikle ülkenin başkenti Viyana’da pek çok Almanca dil kursu seçeneği bulunması ile öğrenciler için farklı alternatifler oluşturan ülke, hem dil eğitimi fiyatları hem de Almanya’ya oranla öğrencilere sunduğu yaşam şartları ile oldukça avantajlıdır. Avusturya ve özellikle de Viyana kültürel açıdan oldukça zengin olmasıyla ön plana çıkarken dil eğitimi için Avusturya’yı tercih eden öğrenciler sosyal hayat ile birlikte kendilerini çok daha fazla geliştirme fırsatı bulabilmektedir.

Avusturya’da Dil Eğitimi ve Katılabileceğiniz Almanca Dil Programları

Almanca öğrenmek isteyenler için Avusturya dil okulları oldukça kaliteli alternatifler sunmaktadır. Bu okullar Almanca öğretmekteki profesyonellikleri ve kaliteleri ile öne çıkmaktadırlar. Dil okulları özellikle Viyana’da yoğunlaşmıştır ve öğrencilerin de en çok tercih ettikleri şehir Viyana’dır. Viyana dışında Salzburg ve Kitzbuhel şehirleri de tercih edilmektedir.

Avusturya dil okullarında seviyenize ve hedefinize göre seçebileceğiniz birçok program bulunmaktadır. Bu programlar Genel Almanca, Yoğun Almanca ve İş Almancası olarak sınıflandırılabilir. Eğitiminizin süresi seçeceğiniz programa göre değişiklik gösterecektir.

Avusturya’daki Almanca dil kursları, Almanca’yı genelde 3 seviyede ele almaktadırlar.

Bunlar Grundstufe (Başlangıç seviyesi), Mittelstufe (Orta seviye) ve Oberstufe (Üst seviye) olarak sınıflandırılabilir.

Her bir seviye de kendi içerisinde derecelere ayrılmaktadır.

Grundstufe (Başlangıç seviyesi) 

  • Grundstufe A1ve B1 (Her biri 1 ay sürer ve toplam 2 aydır.)

Kişi kendini tanıtabilir, günlük yaşamında ihtiyaç duyduğu temel konuşmaları öğrenir, karşısındaki kişi ile temel düzeyde ilişki kurabilir.

  • Grundstufe A2 ve B2 (Her biri 1 ay sürer ve toplam 2 aydır.)

Kişi kendi yaşamını sürdürebileceği temel ve sık kullanılan cümle ve ifadeleri öğrenir. (Mesela, kendisi ve ailesi hakkında bilgi, alışveriş, bulunduğu yer, iş vs gibi.) Basit ihtiyaçlarını ifade etmesini öğrenir.

Mittelstufe (Orta seviye)

  • Mittelstufe 1A ve 1B (Her biri 1 ay sürer ve toplam 2 aydır.)

Kişi iş, okul ve diğer zamanlarda ihtiyacı olacak ifade ve kalıpları öğrenir. Bildiği ve kişisel ilgilerini çeken konulardaki yazıları anlamaya başlar. Kendisinin aşina olduğu olayları, fikirleri, durumları kısaca anlatabilir.

  • Mittelstufe 2A ve 2B (Her biri 1 ay sürer ve toplam 2 aydır.)

Kişi, soyut ve somut konuları içeren yazıların ve kendi ilgi alanındaki tartışmaların ana temasını anlamaya başlar. Ana dili konuşanlarla fazla zorlanmadan ilişki kurabilir. İlgi alanına girmeyen konulardaki yazıları da anlayıp onların üzerinde yorum yapabilir.

  • Mittelstufe 3A ve 3B (Her biri 1 ay sürer ve toplam 2 aydır.)

Kişi, uzun ve yorucu yazıları bütünüyle anlayabilir. Kendini akıcı bir ifade ile anlatabilir. Dili sosyal, akademik ve mesleki ortamlarda esnek ve etkin bir şekilde kullanabilir. Değişik ve karmaşık konularda iyi yapılandırılmış, detaylı yazılar oluşturabilir.

Oberstufe (İleri seviye)

  • Oberstufe A ve B (Her biri 1 ay sürer ve toplam 2 aydır.)

Kişi zor olan her şeyi okuyup anlayabilir. Farklı kaynakların konuştuğunu ve yazdığını özetleyebilir, tekrar yapılandırabilir ve bunu sunabilir. Kendini etkin ve tam olarak ifade edebilir.

Avusturya’da Konaklama Alternatifleri

Avusturya’ya dil eğitimine veya akademik eğitime giden öğrenciler farklı birçok konaklama seçeneğini tercih edebilirler. Avusturya’da Almanca dil eğitimi alan öğrenciler okullara ait aile yanında veya okul yurtlarında konaklama yapabilecekleri gibi, otel ve apart seçeneklerini de tercih edebilmektedir. Konaklamaların aylık tutarları ortalama olarak 800 ile 1000€ bandındadır. Öğrenciler Avusturya’da lisans ve yüksek lisans eğitimine gittiklerinde üniversiteye ait devlet yurtlarında aylık 450-600€ gibi rakamlara konaklayabilecekleri gibi dışarıdan özel öğrenci apartlarında da konaklama yapabilirler. Bu konaklama alternatifi genellikle aylık olarak 800-1500€ gibi bir rakama tekabül etmektedir.

Avusturya’da Yaz Okulları

Avusturya sunmuş olduğu kaliteli Almanca dil eğitimi ile Almanca yaz okulu arayan öğrencilerin ilgisini çekmektedir. Avusturya Yaz Okulları ile Alplerin arasında yatan bir tarih, muhteşem bir ülke, tatilinizi geçirmek için harika bir yoldur. Zaten ülkenin %47’si ormanlarla kaplıdır. Sadece deniz tatilini sevmeyenler için doğayla iç içe olmak ve tatilini harika bir şekilde geçirmek isteyenler, Avusturya’yı tercih etmektedirler.

Avusturya yaz okulları, Temmuz ve Ağustos ayları arasında Viyana’da 18 yaş altı genç öğrencilere Almanca eğitimi sunmaktadır. Avusturya’nın başkenti Viyana, yalnızca sayısız müzeleri ve tarihi yapılarıyla değil, aynı zamanda kendine özgü yaşam kültürüyle de ünlüdür. Müziğin kenti Viyana’da bulunan yaz okulları dili en iyi şekilde öğrenmenizi ve pratik etmenizi hedefler. Avusturya yaz okullarında genellikle haftalık 15 saat veya 20 saat Almanca eğitimi sunulmaktadır. Çeşitli spor ve kültürel aktiviteler ile zenginleştirilen yaz okulu programları sayesinde öğrenciler, sınıf dışında da öğrenmeye devam etmekte ve sosyalleşirken Almanca pratik yapmaktadırlar.

Avusturya Yaz Okulu Vizesi Nasıl Alınır?

Diğer AB ülkelerinde de olduğu gibi Avusturya’da da vize almak için öncelikle eğitimin süresi göz önüne alınır. 90 günün altındaki yaz okulları için kısa dönemli Schengen vizesi alınırken daha uzun süreleri eğitimler için D tipi vize alınır.

Avusturya Yaz Okullarının Konaklama Seçenekleri

Avusturya’daki yaz okulları genel olarak öğrencileri için farklı konaklama alternatifleri sunar. Okulların bünyesindeki konaklama birimleri; talebi doğrultusunda aile yanı, yurt ya da paylaşımlı öğrenci evi gibi seçenekleri öğrenciye sunar. Gidilen okul ve lokasyon da tercihlerde önemli bir faktördür. Aile yanı konaklamalar, özellikle anadili Almanca olan ailelerin yanında kalınırsa pratik yapmak için idealdir. Bu yüzden de çok tercih edilir. Duruma göre kahvaltı veya yemek dahil olabilmektedir. Öte yandan, eğlenceli ve sosyal yönden de etkin bir deneyim yaşamak isteyen öğrenciler, paylaşımlı ev ya da yurt
seçeneklerini de değerlendirmektedir.

Avusturya’da Yaz Okullarında Aile Yanında Konaklama

Avusturya’da yaz okullarında okuyan öğrenciler için çeşitli konaklama opsiyonları bulunmaktadır. Aile yanında konaklama da (Homestay) bunlardan biridir. Öğrenciler devam ettikleri program süresince bir ailenin yanında konaklama imkânına sahiptir. Konaklama ücretleri program ücretlerine dahil değildir.

Avusturya Yaz Okulları Yurt Konaklamaları

Farklı konaklama seçenekleriyle İngiltere öğrencilere pek çok imkân sağlamaktadır. Dil okullarının bünyesinde bulunan ya da özel olarak hizmet veren yurtlar da konaklama ihtiyacını karşılamak isteyen öğrenciler için tercih edilebilir. Daha çok öğrenci hayatının keyfini yaşamak ve farklı kültürlerden gelen öğrencilerle de kaynaşmak isteyenler tarafından tercih edilmektedir.

Studiewell Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ekibi olarak tüm yurtdışı eğitim sürecinde yanınızdayız! Her türlü sorunuz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.