Kanada'daki Liseler

Yurtdışında Eğitim

Kanadadaki Liseler

KANADA’DA LİSE EĞİTİMİ

Kanada yüksek eğitim seviyesine sahip bir ülke olması her kademeden insanın ilgisini çekmektedir. Kendisini geliştirmek isteyen öğrenciler de Kanada’nın eğitim konusunda sağladığı imkanlardan yararlanmak için Kanada lise konusunda araştırma yapmaktadır. Hem eğitim konusunda öncü ülkeler arasında yer alması hem de yaşam standartlarının yüksek olması Kanada’yı lise öğrencileri için eğitim yuvası haline getirmektedir.

Kanada’da okul ücretleri Kanada doları cinsinden belirlenmektedir. Bu durum öğrenim için gerekli olan ücretleri düşürmekte ve lise öğrenimini farklı bir ülkede okumayı kolaylaştırmaktadır. Öğrencilerin Kanada’da uygun şartlarda eğitim görebilmelerinin mümkün olması nedeniyle lise eğitimi için Kanada’ya gitmek desteklenmektedir.

Kanada’da Lise Okumak İçin Ne Yapmalıyım?

Ülkemizde lise eğitimi alabilmek için liseye geçiş sınavları yapılmaktadır. Kanada’da ise lise okumak için sınava girmek gibi bir zorunluluk yoktur. Çünkü Kanada’daki liselerin çoğu sınavsız bir şekilde öğrenci almaktadır. Kanada lise eğitim mantığı öğrencilerin kendilerini en iyi şekilde tanıma ve geliştirmelerine yöneliktir. Bu sebeple lise öğrencilerine pek çok alanda eğitim verilmektedir. Genel olarak lisede öğrencilere verilecek eğitimler matematik, spor, sanat, teknoloji, sosyal bilimler ve fen bilimleridir. Bahsettiğimiz eğitimlerden spor ve sanat birtakım özel yetenekler gerektirmektedir. Bunun için spor veya sanat alanında okumak isteyen öğrencilere yönelik yetenek sınavları yapılmaktadır.

Kanada’da liseler için öngörülen tek zorunlu sınav bu alanlarda okumak isteyenlere yönelik yetenek sınavlarıdır. Spora veya sanat ilgi duyan öğrenciler kabiliyetleri varsa ve sınavdan geçerlerse spor ve sanat liselerinde okuyabilmektedirler. Sizler de yeteneğinizin ön plana çıktığı alanlarda eğitim görmek istiyorsanız yetenek sınavlarına girerek Kanada’da lise okuyabilirsiniz. Yetenek sınavına girmeden Kanada’da devlet okulunda veya özel bir okulda lise okumanız da pekala mümkündür.

Kanada Lise Eğitim Sistemi ve Süresi

Kanada Lise Eğitimi Programı özellikle son yıllarda oldukça ön plana çıkan ve eğitim sistemi dolayısıyla Türkiye’de de desteklenen bir programdır. Para biriminin Kanada doları olması ve eğitim sistemi olarak uluslararası öğrencileri rahatlıkla kabul edebilmesi nedeniyle oldukça popüler bir ülke haline gelmiştir. Kanada’da eğitim almak isteyen öğrenci 1 akademik dönem, 1 yıl veya 1 yıldan uzun süre Kanada liselerinde eğitim alabilir. Kanada liseleri diğer birçok ülkenin aksine hem devlet hem özel okullarında uzun dönem eğitim için öğrenciyi kabul şartlarını genişletmiştir. Öğrenciler Kanada’da özel okulların yanı sıra devlet okullarından da mezuniyet alabilmektedir. Kanada’da yaşayan ailelerin çoğunluğunun çocuklarının eğitimi için devlet liselerini tercih ettiklerini düşünecek olursak da devlet okullarındaki eğitimin oldukça kaliteli ve öğrenci gelişimine yönelik olduğunu anlayabiliriz. Devlet liseleri aynı zamanda vermiş olduğu kaliteli eğitimle ve daha uygun maliyetten dolayı öne çıkmaktadır.

Kanada Liseleri YÖK Denkliği

Kanada liselerinde eğitim alan öğrenciler 1 dönem veya 1 yılı tamamladıktan sonra Türkiye’ye geri dönmeye karar verirse denklik işlemleri için MEB şubelerine başvuru yapmaları gerekir. Lise programları denkliğini YÖK değil, MEB sağlamaktadır. Kanada’da lise okumak öğrencilere zaman kaybettirmemekte, bu programları başarıyla tamamlayan öğrenciler ülkelerindeki okullara döndüklerinde Milli Eğitim Müdürlükleri üzerinden denklik başvurularını yaparak denkliklerini aldıkları sürece eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilmektedirler.

Kanada Liselerine Başvuru Şartları ve Fiyatları

Liseyi Kanada’da okumaya karar verdiyseniz başvuru şartlarının neler olduğunu merak edebilirsiniz. Liseler için başvuru koşulları her eyalet bakımından farklılık taşımaktadır. Hangi eyalette okuyacağınıza göre başvuru şartları değişebilmektedir. Başvuru şartlarını kesin şekilde öğrenmek için ilgili liseyle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Genel olarak Kanada’da lise okumak için belirgin genel başvuru şartları aşağıdaki gibidir:

  • Türkiye’de 8. Sınıfa giden öğrenci olmak
  • Türkiye’de not ortalamasının 100 üzerinden en az 70 olması
  • Yeterli seviyede İngilizce bilmek
  • Özel yetenek gerektiren liselerin yetenek sınavlarına girmek

Her lise için öngörülen başvuru şartlarını taşıyan öğrenciler Kanada’da okuyabilirler. Peki Kanada’da lise eğitim ücretleri nedir derseniz yine her lise ücretinin farklı olacağını söyleyebiliriz. Kanada lise fiyatları tercih edilen liseye, şehre, konuma göre değişmektedir. Ayrıca fiyatlar lisenin devlet okulu mu özel okul mu olacağına göre de farklılık göstermektedir. Devlet okullarındaki eğitim ve özel kullardaki eğitim hemen hemen aynıdır. Özel okulları farklı kılan tek yön öğrenciye daha fazla imkan tanımasıdır. Ancak devlet okullarında lise okuyan öğrenciler de eğitimlerini eksiksiz şekilde tamamlayabilmektedir.

Uluslararası öğrenciler Kanada’daki ilköğretim okulları ve liseler için yıllık öğrenim ücreti ödemek zorundadır. Farklı okul türlerine göre farklı ücretler uygulanır. Örneğin: Kanada’da lise eğitimi 14 – 18 yaş arasındaki öğrencileri kapsamaktadır. Liseler, devlet lisesi ve özel lise olarak ikiye ayrılmaktadır. Kanada vatandaşı öğrenciler için devlet lisesi ücretsiz iken, özel liseler ücretlidir.

  • Devlet okulları yıllık 10.000$ – 17.000$ (CAD) arasında değişebilir.
  • Özel veya bağımsız gündüz okulları yıllık 15.000$ ila 30.000$ (CAD) arasında değişebilir.
  • Özel veya bağımsız yatılı okullar yıllık 63.000$ ila 83.000$ (CAD) arasında değişebilir.

* CAD = Kanada Doları

Konaklama Seçenekleri

Eğitim için Kanada’ya gitmek lise öğrencileri için hayata bir adım önde başlamak olacaktır. Eğitim imkanlarının sunduğu fırsatlar Kanada’da lise okumayı cazip hale getirse de yeme içme, konaklama gibi masrafların olduğu da göz ardı edilmemelidir. En önemli ihtiyaç şüphesiz konaklama ihtiyacı olmaktadır. Bu konuda da Kanada öğrencilere gerekli kolaylıkları sağlamakta, çeşitli olanaklar sunmaktadır. Bahsedeceğimiz Konaklama seçenekleri arasından yaşantınıza ve bütçenize uygun olanı seçerek Kanada’da öğrenim sürecinizi rahatlıkla tamamlayabilirsiniz

Okul Yurdunda Konaklamak: İster devlet okulu olsun ister özel okul olsun birçoğunun okula yakın civarlarında öğrenci yurt ve pansiyonları bulunmaktadır. Yeme içme hizmeti de sağlayan bu yurtlarda konaklamak lise öğrencileri için korunaklı ve maliyeti daha az olan seçeneklerden biridir.

Evde Yaşamak: Eğer maddi gücünüz ev satın almaya veya en azından kiralamaya yetiyorsa ayrı evde yaşamak da konaklama seçeneklerinizden biri olabilir. Fakat geliri az olan öğrenciler için ayrı evde kalmak, fatura, yeme içme gibi harcamalardan dolayı ayrıca masraflı olmaktadır.

Aile yanı konaklaması: Kanada’da yerleşik uygulamalarından biri ailelerin bir odasını öğrencilerine açmalarıdır. Fazla odası olan aileler bu odaları öğrencilere kiralayarak gelir etmektedir. Öğrenciler de aile yanında yaşadıklarından dolayı kendilerini güvende hissetmektedir. Ayrıca öğrenciler Kanadalı ailelerle yaşadıklarından dolayı Kanada gelenek ve göreneklerine daha kısa sürede adapte olmaları sağlanmaktadır. Kira fiyatlarına göre daha uyguna denk gelen aile yanı konaklama seçeneğini deneyerek 800 ile 1000 Kanada doları arasında ücretle konaklama ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Studiewell Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ekibi olarak tüm yurtdışı eğitim sürecinde yanınızdayız!

Her türlü sorunuz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.