Makedonya'daki Üniversiteler

Yurtdışında Eğitim

Makedonyadaki Üniversiteler

Makedonya’da YÖK Tarafından Tanınan Üniversiteler ve Eğitim Dilleri

 • Uluslararası Balkan Üniversitesi (İngilizce)
 • Uluslararası Vizyon Üniversitesi (Türkçe)
 • İştip Gotse Delçev Devlet Üniversitesi (Makedonca / İngilizce)
 • Üsküp Kiril Metodi Devlet Üniversitesi (Makedonca )
 • Üsküp Tourism Management Üniversitesi (Makedonca)
 • Ohrid Bilgi Teknoloji Üniversitesi (İngilizce )
 • Tetova Güney Doğu Avrupa Üniversitesi (Arnavutça/ İngilizce )
 • Tetova Devlet Üniversitesi (Arnavutça)

Makedonya’da Türkiyeli Öğrencilerin Eğitim Alması İçin Aranan Şartlar

 • Lise mezunu olması yeterlidir.
 • Üniversiteler dil yeterliliği dışında herhangi bir sınav şartı sunmamaktadır.
 • Dil yeterliliği mevcut olmayan öğrencileri hazırlık sınıflarına sınavsız kabul etmektedir.
 • Herhangi bir sabıkası olmaması gerekmektedir.
 • Talep edilen belgelerin hepsi eksiksiz olmalıdır.
 • Okul ücretleri devlet ya da özel farketmeksizin yabancı öğrenciler için ücretlidir.

Makedonya’da Sınavsız Üniversite

Makedonya’da lise diplomanızla (Üniversitelere giriş sınavı şartı aranmadan, sınavsız, YKS’siz) denkliği olan Türkçe hukuk, mühendislik, mimarlık, tıp, diş hekimliği, eczacılık, vb. bölümlerde rahatlıkla okunabilmektedir.

Makedonya’da Eğitim Almanın Avantajları

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ve üniversiteler Avrupa AKTS sistemine göre eğitim verdikleri için  gerek YÖK, gerekse LİZBON eğitim sözleşmesine ve BOLOGNA sürecine tabi olduğu için diplomaları uluslararası tanınırlıkları mevcuttur.

Makedonya halkı uluslararası diyalogları iyi olan bir millet yapısına sahip olduğu için öğrencilerin oluşturacakları sosyal çevreleri eğitim sonrası Avrupa’da ki iş hayatlarında oldukça yön gösterici olacaktır.

Makedonca eğitim almayı düşünen öğrenci arkadaşların Makedoncanın yanında Bulgarca, Sırpça, Hırvatça gibi Balkan coğrafyasına hakim dil yapısına da sahip olacaklardır, bu dil bilgisi sosyal hayatlarında bir çok kapıyı kendilerine aralatacaktır.

Üniversitelerin hemen hepsi ERASMUS gibi uluslararası eğitim ve değişim programlarına tabi kurumlardır. Bu değişim programlarının yanı sıra Türkiye’nin öncülüğünü yaptığı MEVLANA değişim programlarına da üye üniversiteler mevcuttur.

Makedonya’da Sosyal Hayat

Makedonya Balkan coğrafyasında Türkiyeli vatandaşların en yoğun olduğu, Türkiye’nin ise devlet olarak ekonomik ya da sosyal anlamda en fazla yatırımlarının bulunduğu bir ülkedir diyebiliriz. Dolayısıyla Türkiyelilerin bu ülkede kendilerini yabancı hissetmeyecekleri tek ülke diyebiliriz.

Makedonya halkının ise resmi anketlere dayanarak verdiği sonuçlara göre en çok güvendikleri 2. ülke Türkiye’dir.
1.si ise en çok iş göçünün gerçekleştiği ülke Almanya’dır.

Makedonya da TIP eğitimi alan öğrencilerin bir çoğu meslek hayatınız devam ettirmek adına Almanya’ya gittiğini söyleyebiliriz. Bu anlamda eğitim sonrası meslek hayatını Avrupa da devam ettirmek isteyecek olan Türk gençlerine öncü çok arkadaş çevreleri olacaktır diyebiliriz.

Makedonya Yugoslavya’dan ayrılan bir ülke olması dolayısıyla çevre ülkeler akraba topluluklar olduğu için ve ülke sınırları şehir merkezlerine yakın olduğu için çevre ülkeleri sık sık ziyaret edebilecek bir coğrafyadır.

Makedonya’da Konaklama

Ülkenin hemen her şehrinde kiralar aşağı yukarı benzerlikler gösteriyor diyebiliriz, evlerin %95 i eşyalı kiralanmaktadır.
Bu durumda YURT, APART gibi olanaklar oldukça az olmaktadır.
APART fiyatları ile 1+1 daire fiyatları hemen hemen aynı tutarlara sahip olmakta.

Makedonya’da 1+1 ev kiraları 200 €’dan başlıyor yerine konumuna evin kalitesine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Ortalama bir öğrenci aylık net 400 € civarında bir harcama yapabilmektedir, fakat tek yaşaması sosyal hayatındaki aktiviteler harcamaların tutarını değiştirebilir.

Isınma, enerji  ve yemek gibi ihtiyaçlar malum son zamanlardaki küresel enflasyon Makedonya’yı da etkilediği için hissedilir derecede artmıştır. Belirli bir tutar sunmak zor olsa da ısınma elektrik ile gerçekleştiği için ortalama 1+1 bir dairenin aylık fatura tutarı elektrik, internet, su, apartman aidatı dahil kışın 100/130 € arasında iken yazın ise 50/60 Eurolara tekamül edebilmektedir.

Makedonya’da okul okumak ve eğitim fırsatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.